آیا استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی باعث ایجاد احساس ناراحتی و غم در کودکان می‌شود؟

براساس پژوهش‌های انجام شده در این زمینه، بین استفاده از شبکه های اجتماعی و افسردگی رابطه وجود دارد. طبق نتایج چندین پژوهشی که اخیرا انجام شده است، نوجوانان و کودکانی که زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و فیسبوک صرف می‌کنند، نسبت به همتایان خود که زمان کمتری در این شبکه‌ها حضور دارند، درجات بالاتری از افسردگی را تجربه می‌کنند.

آیا این نتایج به این معنی است که اینستاگرام و فیسبوک باعث افسردگی می‌شوند؟

در جواب به این سؤال باید گفت در این پژوهش‌ها همبستگی و رابطه سنجیده شده است نه علت و معلول؛ به عبارت دیگر، براساس نتایج پژوهش‌های انجام شده مشخص است بین استفاده مفرط از شبکه‌های اجتماعی و افسردگی رابطه مستقیم وجود دارد، اما در این پژوهش‌ها بیان نمی‌شود که استفاده از شبکه‌های اجتماعی باعث افسردگی می‌شود.

با وجود این، به علت افزایش روزافزون استفاده از شبکه‌های اجتماعی بین کودکان و نوجوانان از یک سو و بالاتر رفتن نرخ افسردگی در این جمعیت از سوی دیگر، دانستن اثرات مخرب استفاده از شبکه‌های اجتماعی لازم و ضروری به نظر می‌رسد. نکته قابل توجه در این زمینه این است که با ظهور و همه‌گیر شدن تلفن‌های همراه هوشمند، نرخ ابتلا به افسردگی در کودکان و نوجوانان افزایش یافته است، بنابراین، نمی‌توان رابطه این دو را نادیده گرفت.

کنترل والدین بر اینستاگرام رفتن کودکان :

تنها راه ممکن برای ایمن نگه‌ داشتن فرزندان، فعال‌کردن کنترل والدین در اینستاگرام است. شما می‌توانید این کار را با نصب یک برنامه شخص ثالث مانند SecureTeen در تلفن فرزند خود انجام دهید یا کنترل‌های داخلی که برای والدین توسط Instagram ارائه می‌شود را فعال کنید.
تنظیمات اینستاگرام برای کودکان
در زیر، برخی از مراحل ساده اما ضروری را برای شما جهت تنظیم و کنترل اینستاگرام برای کودکان ذکر می کنیم:

مرحله اول

اولین قدم برای کنترل حساب اینستاگرام برای کودکان این است که حساب آن ها را خصوصی کنید. شما باید این مرحله را انجام دهید زیرا همه حساب‌های اینستاگرام به طور پیش‌فرض روی عمومی تنظیم شده است؛ بنابراین، باید حساب را به حالت خصوصی تغییر دهید.

با تغییر حساب کاربری فرزند خود به خصوصی، فقط فالوورهای آن ها (که اکثراً دوستان هستند) می‌توانند پست‌های او را ببینند. می‌توانید این کار را با ضربه‌ زدن روی تصویر پروفایل در منوی پایین، سپس روی نماد سه‌ نقطه در گوشه سمت راست بالا و در نهایت رفتن به قسمت حساب خصوصی (Private Account) انجام دهید.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که موقعیت جغرافیایی در حساب کاربری آن ها خاموش است. این کار باعث می‌شود فرزندان شما موقعیت مکانی خود را در حساب خود به اشتراک نگذارند. همچنین بررسی کنید که آیا فرزند شما اطلاعات شخصی مانند شماره‌ تلفن همراه، نام مدرسه، آدرس خانه و غیره را وارد کرده است یا خیر، باید این اطلاعات را حذف کنید.

[vc_single_image image=”4281″ img_size=”full” alignment=”center”]

مرحله دوم

ممکن است مایل نباشید که فالوورهای خاصی پروفایل اینستاگرام فرزند شما را زیر نظر بگیرند. نکته خوب این است که می‌توانید با مراجعه به صفحه پروفایل، ضربه‌زدن به لیست دنبال‌ کنندگان آن ها، هر دنبال‌ کننده‌ ای را که نمی‌خواهید عکس‌ ها یا فیلم‌ های اینستاگرام فرزند شما را زیر نظر بگیرد، حذف کنید.

مرحله سوم

بهتر است از دریافت پیام های توهین آمیز یا حاوی کلمات نامناسب توسط کودکان جلوگیری کنید. برای این کار، به قسمت تنظیمات اینستاگرام رفته و سپس وارد قسمت Privacy بروید. در این قسمت Hidden Words را انتخاب کرده و Hide Comments (اولین گزینه در بالای صفحه) را فعال کنید.

با این کار، کامنت هایی که حاوی کلمات نامناسب هستند، نمایش داده نمی شوند. همچنین می توانید با انتخاب گزینه Add to List لیستی از کلمات مورد نظرتان را که نمی خواهید برای فرزند تان نمایش داده شود، تهیه کنید و در این قسمت بنویسید.

از آنجا که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی انگلیسی زبان است، ممکن است بسیاری از کلمات نامناسب و توهین آمیز فارسی را تشخیص ندهد. بنابراین بهتر است خودتان آن کلمات را به این لیست اضافه کنید و درپایان گزینه Hide Comments را در قسمت پایین Add to List فعال کنید.
[vc_single_image image=”4282″ img_size=”full” alignment=”center”]

مرحله چهارم

اگر فرزند شما یک شخص مشهور یا تأثیرگذار را دنبال می کند که محتوا هایی توهین‌ آمیز یا نامناسب در حساب اینستاگرامش منتشر می‌ کند، شما می توانید آن حساب کاربری را بلاک کنید تا فرزند تان بدان دسترسی نداشته باشد.

مرحله پنجم

در صورتی که می‌خواهید نظر دادن برای پست خاصی در حساب اینستاگرام فرزند خود را خاموش کنید، می‌توانید این کار را نیز انجام دهید. این امر از اظهار نظر فالوورها در مورد آن پست خاص جلوگیری می‌کند.

برای انجام این کار، وارد پست مورد نظر شوید و سه نقطه سمت راست و بالای تصویر را لمس کنید. سپس گزینه Turn Off Commenting را انتخاب کنید تا کامنت گذاری برای آن پست غیرفعال شود.

[vc_single_image image=”4283″ img_size=”full” alignment=”center”]

مرحله ششم

در قسمت استوری‌ها، تنظیماتی وجود دارد که به دنبال‌کنندگان اجازه می‌دهد به‌عنوان پاسخ به یک استوری، یک پیام مستقیم برای شما ارسال کنند. این تنظیم به طور پیش‌فرض عمومی است اما شما می توانید آن را خاموش کنید تا پیام‌ های مستقیم به فرزند شما ارسال نشوند.

برای این کار، وارد تنظیمات استوری شوید و سپس در قسمت Allow Message Replies، به‌ سادگی گزینه Off را فعال کنید. بدین ترتیب، استوری اینستاگرام برای کودکان ایمن می‎ شود.

[vc_single_image image=”4284″ img_size=”full” alignment=”center”]

مرحله هفتم

اینستاگرام همچنین به شما این امکان را می‌دهد که در صورت نامناسب بودن کاربر، وی را مسدود کنید یا گزارش دهید. برای انجام این کار، باید پروفایل آن کاربر خاص را باز کنید، روی سه‌نقطه در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید و سپس گزینه Block یا Report را انتخاب کنید.

مرحله هشتم

آخرین نکته مهم این است که اگر اینستاگرام را برای فرزند خود مناسب نمی‌دانید، می‌توانید حساب فرزند خود را موقتاً غیرفعال کنید یا آن را برای همیشه حذف کنید.

[vc_single_image image=”4285″ img_size=”full” alignment=”center”]

شبکه های اجتماعی و افسردگی

یکی از تفاوت‌های بزرگ نوجوانان و کودکان امروز با نسل قبل این است که آن‌ها زمان کمتری با همسالان و دوستان خود صرف می‌کنند و بیشتر ارتباطات آن‌ها محدود به دنیای مجازی و ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی است. بسیاری از متخصصان بر این باورند که روابط درون دنیای مجازی رضایت هیجانی کمتر و احساس تنهایی بیشتری به همراه دارد و این علتی برای افسردگی است. به عبارت دیگر، افراد نیاز دارند روابط عمیق و همدلانه را تجربه کنند و هرچه این روابط کمتر شود، احساس انزوای اجتماعی بیشتر می‌شود و از نتایج انزوای اجتماعی و احساس تنهایی افسردگی است.

شبکه های اجتماعی و عزت نفس

از دستاوردهای دیگر شبکه‌های اجتماعی، که در نهایت باعث افسردگی می‌شود، تضعیف عزت نفس است. به نظر می‌رسد کودکان و نوجوانان، با مقایسه منفی خود با افرادی که در شبکه‌های اجتماعی زیباتر، خوش‌تیپ‌تر، محبوب‌تر و پولدارتر از خودشان ظاهر می‌شوند، عزت نفس خود را از دست می‌دهند. در پژوهشی که شرکت‌کنندگان آن نوجوانان عضو شبکه اینستاگرام بودند مشخص شد بیشتر این افراد در اثر مقایسه خود با افراد مشهور دچار احساس اضطراب، افسردگی و تصور منفی نسبت به اندام و صورتشان هستند.

ارائه تصویری عالی و بی‌نقص از خود نه تنها به سایر نوجوانان احساس ناکافی بودن می‌دهد، بلکه برای کسانی که ظاهرا در این امر موفق بوده‌اند نیز مضر و خطرناک است. آن‌ها ساعت‌ها وقت صرف می‌کنند تا عکس یا پستی را منتشر کنند که متناسب با معیارهای زندگی بی‌عیب در شبکه‌های اجتماعی است.

کودک و نوجوان می‌خواهد با این عکس یا پست به همه نشان دهد که چقدر خوشحال است، چقدر زیبا و خوش‌تیپ است و چقدر موفق! اگر عکس یا پست آن‌ها از جانب دوستانشان مورد توجه قرار نگیرد، آن‌ها احساس جدایی و طرد شدن می‌کنند و اگر مورد توجه قرار گیرد، به این نتیجه می‌رسند که دوستانشان خود تصنعی و غیرواقعی آن‌ها را دوست دارند. در هر صورت، هر دو پیامد احتمالا نتیجه‌ای جز افسردگی در پی نخواهد داشت.

کاهش فعالیت های مفید

وقتی کودک یا نوجوان درگیر شبکه‌های اجتماعی است، از انجام سایر فعالیت‌ها مثل ورزش، یادگیری مهارت‌های جدید و پرورش استعدادها باز می‌ماند. کودکی که زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کند وقت کمتری برای فعالیت‌هایی دارد که می‌توانند عزت نفس، احساس موفقیت و پیشرفت او را افزایش دهند.

[vc_single_image image=”2827″ img_size=”full” alignment=”center”]

ایجاد اختلال در تمرکز :

عملکرد دیگر شبکه‌های اجتماعی ایجاد اختلال در کارهایی است که به تمرکز نیاز دارند، مثل انجام تکالیف مدرسه. یکی از شایع‌ترین کارهایی که امروزه در بین نوجوانان رواج دارد این است که هنگام مطالعه و انجام تکالیف موبایل در دست دارند و در شبکه‌های اجتماعی دور می‌زنند. با وجود اینکه آن‌ها مدعی‌اند می‌توانند چند کار را در یک زمان انجام دهند، شواهد نشان می‌دهد این کار باعث کاهش چشمگیر یادگیری و پیشرفت تحصیلی می‌شود.

اختلال در خواب

گاهی استفاده مفرط از شبکه‌های اجتماعی، به طور غیرمستقیم، بر خلق و خوی کودک یا نوجوان اثر می‌گذارد. برای مثال، اختلال در خواب یکی از عوامل افسردگی است که استفاده مفرط از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند باعث یا تشدیدکننده آن باشد. براساس یک پژوهش، ۶۰ درصد نوجوانان ساعات پایانی شب و قبل از خواب از تلفن همراه استفاده می‌کنند، میزان خواب این افراد در مقایسه با سایر نوجوانان ۹۰ دقیقه کمتر است. نور آبی که از صفحه تلفن همراه ساطع می‌شود فرایند خوابیدن را مختل می‌کند. علاوه بر این، چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی می‌تواند به استرس و اضطراب ختم شود که این نیز روند خواب را مختل می‌کند.

اثرات منفی شبکه ها را به حداقل برسانید

همانطور که اشاره شد، شبکه‌های اجتماعی ممکن است اثرات منفی بر کودک و نوجوان داشته باشد. بنابراین، بهتر است والدین میزان استفاده کودک و نوجوان را از شبکه‌های اجتماعی بررسی کنند و به دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت در زمینه استفاده از صفحات نمایش دقت کنند. اطمینان حاصل کنند از این امکانات بهینه استفاده می‌کنند و اگر اینچنین نیست، آن‌ها را به‌درستی راهنمایی کنند. در ادامه، به چند نکته درباره چگونگی حفظ امنیت کودکان در شبکه‌های مجازی اشاره می‌شود.

اینترنت را به عنوان فضایی بزرگ و بی کران تصور کنید

والدین هرگز نمی‌توانند کودک را ساعت‌ها در یک مرکز خرید بزرگ رها کنند و انتظار داشته باشند هر کسی او را می‌بیند یا از کنارش رد می‌شود مهربان باشد و از او مراقبت کند. این قیاس خوبی است برای فهمیدن شرایط در فضای مجازی و اینترنت، بنابراین، وقتی کودک، بدون مراقبت و نظارت، ساعت‌ها در شبکه‌های اجتماعی حضور دارد، نمی‌توانید از امنیت او اطمینان داشته باشید. حتما توجه داشته باشید که کودک یا نوجوان در اینگونه فضاها با چه کسانی در ارتباط است.

نسبت به قلدری و زورگیری های آنلاین آگاهی کسب کنید

درست است که تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان ارتباطات مجازی خوشایندی را تجربه می‌کنند، اما نمی‌توان پدیده قلدری و زورگویی آنلاین را نادیده گرفت. در واقع، این موضوع در شبکه‌های اجتماعی و در بین نوجوانان بسیار رایج است. بنابراین، در این‌باره مطالعه کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید و مراقب علائم هشداردهنده‌ای باشید که نشان‌دهنده قربانی بودن کودک است.

برقراری تعادل

از میزان ارتباطات و تعاملات کودک خارج از شبکه‌های مجازی اطمینان حاصل کنید؛ یعنی، برنامه روزانه کودک یا نوجوان باید به گونه‌ای باشد که بیشتر وقتش درگیر روابط و فعالیت‌ها در دنیای حقیقی و با انسان‌های حقیقی باشد. همچنین، کودک و نوجوان را مشغول فعالیت‌هایی کنید که به او در ساختن هویت و عزت نفس کمک می‌کند.

به کودک و نوجوان استفاده آگاهانه از شبکه های مجازی را آموزش دهید

از فرزندتان بخواهید با خودش روراست باشد و زمانی را که صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کند دقیق محاسبه کند و اگر با افرادی در ارتباط است که باعث افزایش استرس و ناخشنودی او می‌شوند، این روابط را قطع کند.

محدودیت ایجاد کنید

ساعت‌هایی از روز، مثل وقت نهار یا شام و قبل از خواب، استفاده از تلفن همراه را برای همه اعضای خانواده ممنوع کنید. احتمالا در روزهای اول، با مخالفت و مقاومت کودک مواجه خواهید شد، اما به یاد داشته باشید، در این زمینه، استمرار کلید موفقیت است.

[vc_single_image image=”2868″ img_size=”full” alignment=”center”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up