مطالعات نشان داده که یک پدر و مادر خوب ، والدینی هستند که دائما فرزندان خود را برای شجاع بودن و مستقل شدن حمایت و تشویق می‌کنند. پدر و مادر خوب ، فرزندان موفق بیشتری را وارد جامعه می‌کنند و احتمال این که این کودکان در آینده افرادی موفق باشند را نیز افزایش می‌دهد.

اما چه چیز مشخص کننده این است که پدر و مادر خوبی هستند؟

آیا خوب بودن به معنی وقف کامل خود برای فرزندان است و یا معنی دقیق حمایت از کودک چیست؟

در این مطلب با چهار ویژگی یک پدر و مادر خوب آشنا می‌شویم و تعریف بهتری از این معنای خوب بودن خواهیم خواند.

تشویق کودکان به صحبت کردن درباره خود :

والدین خوب کسانی هستند که به کودکشان اجازه می‌دهند که خودش باشد و ترسی از بیان علایق، نظر و احساس خود نداشته باشد. صرف نظر از این که بیان نظر و حرف زدن ممکن است چه تاثیری بر والدین داشته باشد باید بتوانند که از افکار و احساسات خود حرف بزنند.

تقویت توانایی بیان خود و صحبت کردن از آنچه فکر می‌کنند یا احساسی که دارند به شکل‌گیری هویت واقعی کودک به خصوص در سال‌های پیش از بلوغ و افزایش اعتماد به نفس او منجر می شود.البته نباید نقش مهدکودک در رشد اجتماعی کودک را نادیده گرفت. اغلب کودکان می‌ترسند با صحبت کردن از احساس خود یا کاری که انجام داده‌اند باعث شود که پدر و مادر آن‌ها را تنبیه کرده و سرزنش شوند.

اگر کودکی قادر به بیان احساس خود و چیزی که ا زآن رنج می‌برد نباشد و یا ترس از صحبت کردن و توبیخ شدن داشته باشد، ممکن است رفتار پرخاشگرانه‌ای در پیش بگیرد و یا شروع به دروغگویی کندکه بعدها منجر به بروز مشکلات شخصیتی خواهد شد.

شاید شنیده باشید که می‌گویند سختگیرترین پدر و مادرها بهترین دروغگوها را به جامعه تحویل می‌دهند. بنابراین اگر می‌خواهید شخصیت کودک شما به خوبی رشد کند و با اعتماد به نفس باشد باید او را تشویق کنید تا احساسات و افکار خود را بیان کند و از بروز دادن چیزی که او را اذیت می‌کند نترسد.

وقت گذراندن با بچه ها :

در دنیای شلوغ امروزی، هیچکس نمی‌تواند خودش را به صورت کامل و تمام وقت در اختیار دیگری قرار دهد، این روزها اغلب پدر ومادرها هر دو شاغل هستند و وقت کمی را با فرزندان خود سپری می‌کنند. اما یکی از چهار ویژگی یک پدر و مادر خوب، وقت گذارندن با کودکان است.

وقتی که برای فرزندان خود و بودن با آن ها می‌گذارید باید با کیفیت باشد یعنی مشغله کاری، کار خانه و دیدن تلوزیون و هرکاری که دارید را باید کنار گذاشته و وقت خود را صرفا برای کودک بگذارید. اختصاص دادن وقتی صرفا برای صحبت با کودک باعث می‌شود احساس کند که برای شما اهمیت دارد و رابطه ویژه‌ای با او دارید.بنابراین می‌تواند راحت‌تر درباره مشکلاتی که دارد و احساساتی که از آن رنج می‌برد صحبت کند.

در همین صحبت‌ها است که شما متوجه می‌شوید، فرزندتان با خشونت و قلدری در مدرسه رو به رو است یا تغییرات خلقی دارد و بسیار مضطرب است.

[vc_single_image image=”2745″ img_size=”full” alignment=”center”]

گوش دادن موثر و فعال به صحبت های کودک :

یکی دیگر از ویژگی‌های پدر و مادر خوب ، گوش دادن فعال و موثر به صحبت های کودک است. پدری و مادری که در حین صحبت واقعا احساسی مشابه با احساس کودکشان دارند و با او همدردی می‌کنند؛ به او این احساس را می‌دهند که صحبت‌هایش واقعا شنیده می‌شود.

  • پدر و مادری که فرزند خود را به صحبت کردن تشویق می‌کنند و بدون توبیخ و عصبانیت به صحبت‌های او گوش می‌دهند احساس مهم بودن را در کودک خود ایجاد می‌کنند.
  • می‌توانید در حین صحبت کردن از او بپرسید. چه چیز باعث شده تا این احساس را داشته باشد؛ تا بتواند به شما راحت توضیح بدهد که از چه چیز رنج می‌برد.
  • هرگز به صحبت‌های او نخندید زیرا احساس می‌کند او را مسخره می‌کنید و صحبت‌هایش برای شما اهمیت ندارد و او را جدی نمی‌گیرید، این مومضوع می تواند در کاهش اعتماد بنفس کودک شما تاثیر زیادی داشته باشد.
  • در نهایت از این که در نقش یک مشاور با او صحبت کنید خود داری کنید مگر این که خودش به صورت مستقیم از شما کمک بخواهد.
  • از پریدن بین صحبت‌هایش و یا دخالت دادن دیگران در این صحبت‌ها خودداری کنید و او را مطمئن کنید که همه صحبت‌ها بین خودتان می‌ماند.
  • دقت کنید که گوش دادن و شنیدن باهم متفاوت است، شاید شما چیزی را بشنوید و به آن توجه نکنید؛ اما گوش دادن به معنی شنید و درک صحبت طرف مقابل است، حتی اکر این فرد کودکی ۵ ساله باشد.

والدینی گرم و مهربان :

یکی از بهترین نشانه‌های یک پدر و مادر خوب ، این است که آن‌ها افرادی گرم و مهربان هستند. این گرما و احساس دلپذیر مهربان بودن معمولا در لحن صحبت، حالت چهره و آغوش صمیمی و گرم آن‌ها مشخص است.

مهربان بودن به این معنی نیست که شما با همه کارهای فرزند خود موافق باشید و اصلا به او نه نگویید؛ زیرا در این صورت فقط افرادی لوس و متوقع به اجتماع تحویل می‌دهید که از همه انتظار دارند تا کارهایشان را انجام دهند.

در عوض، گرم و مهربان بودن، یعنی توانایی بروز عواطف، احساسات و صمیمیت مثبت و داشتن ارتباط موثر با اطرافیان است. در کنار مهربان بودن، شاید لازم است زمانی که کودک شما کار نامناسبی انجام می‌دهد با او برخورد کرده و قاطع باشید.

تعریف حد و مرز برای کودک :

اگر دوست دارید که پدر و مادر خوبی برای کودکتان باشید باید برای او قواعد و قوانینی را مشخص کنید که در حوزه آن‌ رفتار کند.

برای مثال برخورد با اشتباهات کودکان باید درست باشد.اگر کار اشتباهی انجام داد و به کسی آسیب رساند باید عذرخواهی کند.

مشخص کردن قواعد و حد و مرز برای فرزند اصلا به این معنی نیست که به او سخت بگیرید؛ بلکه تعیین چهارچوبی برای رفتار مودبانه و برخورد محترمانه با دیگران است. وجود قواعد و قوانین برای کودکان به آن‌ها کمک می کند تا افراد مسئولیت پذیری بزرگ شده و برای سایر افرادی که در آینده با آن‌ها روبه رو خواهند شد احترام قائل شوند. با بزرگ شدن کودکان، والدین می‌توانند به آن‌ها اجازه داده تا بخشی از تصمیم‌گیری‌ درباره این قواعد و قوانین را خودشان تعیین کنند.

شاید دوست داشته باشید :

keyboard_arrow_up